מנוע החיפוש המקיף לקנאביס בישראל
פילטר

לימונן – Limonene

הדרים נגד סרטן

לימונן (Limonene), בעל ריח הדרים מתוק, הוא אחד הניחוחות הנפוצים ביותר בתכשירים קוסמטיים, ואחד הטרפנים הנפוצים ביותר בטבע. ניתן למצוא אותו במוצרי מזון, קוטלי חרקים טבעיים ובמוצרי נקיון. התכונות הרפואיות של הלימונן מוכרות היטב וכוללות השפעות אנטי דלקתיות, נוגדות חמצון, נוגדות סרטן, נוגדות סוכרת, ואנטי ויראליות.

מה זה לימונן?

לימונן הוא כימיקל המצוי בקליפת פירות הדר, כגון לימונים, ליים ותפוזים. הוא מרוכז במיוחד בקליפות תפוזים ומהווה כ- 97% מתכולת השמנים האתריים בקליפה. הוא מכונה לעתים קרובות D-limonene שהיא הצורה הכימית העיקרית שלו.

לימונן הוא אחד הטרפנים הנפוצים ביותר המצויים בטבע והוא עשוי להציע כמה יתרונות בריאותיים. הוכח כי הוא בעל תכונות אנטי דלקתיות, נוגדות חמצון, נוגדות לחץ ואפילו מונעות מחלות.

שימושים נפוצים בלימונן

לימונן הוא תוסף פופולרי במזונות, קוסמטיקה, מוצרי ניקוי ותכשירים דוחי חרקים טבעיים. לדוגמה, הוא משמש במאכלים כמו שתיה קלה, קינוחים וסוכריות כדי לספק טעם לימוני.

לימונן מופק באמצעות זיקוק במים, תהליך שבו קליפות פרי מושרות במים ומחוממות עד שהמולקולות הנדיפות משתחררות באמצעות קיטור, שלאחר מכן מעובה ומופרד.

בשל הארומה החזקה שלו, הלימונן משמש כחומר הדברה טבעי. הוא מרכיב פעיל במוצרי הדברה מרובים, כגון דוחי חרקים ידידותיים לסביבה. מוצרים ביתיים נוספים המכילים תרכובת זו כוללים סבונים, שמפו, קרמים, בשמים, חומרי ניקוי, סבון כביסה ומטהרי אוויר.

בנוסף, ניתן למצוא לימונן בצורת תוספי תזונה מרוכזים בכמוסות ובצורה נוזלית. אלה משווקים לרוב בזכות היתרונות הבריאותיים שלהם. טרפן זה משמש גם כשמן ארומטי בשל תכונותיו המרגיעות והטיפוליות.

יתרונות בריאותיים

לימונן נחקר בשל תכונותיו האנטי-דלקתיות, נוגדות החמצון, נוגדות הסרטן ונוגדות מחלות לב.

עם זאת, מרבית המחקרים נערכו במבחנות או בבעלי חיים, מה שמקשה על הבנה מלאה של תפקיד הלימונן בבריאות האדם ובמניעת מחלות.

הוכח בכמה מחקרים כי לימונן מפחית דלקת. בעוד שבטווח הקצר דלקת היא התגובה הטבעית של הגוף למתח והיא מועילה, דלקת כרונית עלולה לפגוע בגוף ולגרום למחלה. חשוב למנוע או להפחית סוג זה של דלקת ככל האפשר. הוכח כי לימונן מפחית סממנים דלקתיים הגורמים לדלקת מפרקים ניוונית, מצב המאופיין כדלקת כרונית.

מחקר מבחנה בתאי סחוס אנושיים הראה כי לימונן הפחית את ייצור תחמוצת החנקן. תחמוצת החנקן היא מולקולת איתות הממלאת תפקיד מפתח בתהליכם דלקתיים.

במחקר שנערך בחולדות עם דלקת במעי הגס, הטיפול בלימונן הפחית משמעותית את הדלקת ואת הנזק למעי הגס, כמו גם סימפטומים נוספים.

לימונן הוכח גם כבעל השפעות נוגדות חמצון. נוגדי חמצון מסייעים בהפחתת נזקים לתאים הנגרמים על ידי מולקולות בלתי יציבות הנקראות רדיקלים חופשיים. הצטברות רדיקלים חופשיים עלולה להוביל לסטרס חמצוני, שעלול לגרום לדלקת ומחלות.

ללימונן עשויות להיות השפעות נוגדות סרטן.

במחקר בנושא, נמצא כי אנשים שצרכו קליפות פרי הדר, המקור העיקרי ללימונן בתזונה, היו בסיכון מופחת לפתח סרטן עור בהשוואה לאלו שצרכו רק פירות הדר או מיץ פרי הדר.

מחקר נוסף שנערך בקרב 43 נשים שאובחנו כחולות בסרטן השד, הראה ירידה משמעותית של 22% בתאים סרטניים בשד לאחר נטילת 2 גרם לימונן מדי יום במשך 2-6 שבועות.

לימונן עשוי לשפר את בריאות הלב

לימונן עשוי להפחית את הסיכון למחלות לב על ידי הפחתת גורמי סיכון מסוימים, כגון רמות כולסטרול גבוהות, סוכר בדם וטריגליצרידים.

במחקר בנושא, עכברים שקיבלו 0.6 גרם לימונן לכל קילו משקל גוף הראו ירידה בטריגליצרידים, בכולסטרול LDL (רע), סוכר בדם בצום והצטברות שומן בכבד, בהשוואה לקבוצת ביקורת.

במחקר אחר, חולדות המועדות לשבץ מוחי שקיבלו 20 מיליגרם לימונן לקילו משקל גוף הראו ירידות משמעותיות בלחץ הדם בהשוואה לחולדות במצב בריאותי דומה שלא קיבלו את התוסף.

יתרונות נוספים

מלבד היתרונות המפורטים לעיל, הלימונן עשוי: לפחית תיאבון, להפחית מתח וחרדה, ולשפר את העיכול.

בין זני הקנאביס בהם הלימונן דומיננטי ניתן למצוא את: Wedding Cake, Black Cherry Soda, Strawberry Banana, Quantum Kush ו- Cinex.

 

נמצא גם ב: תפוזים
נקודת רתיחה: 176℃
איכויות מרפא: נוגד דלקת, נוגד חרדה, מרדים, נוגד דיכאון, משכך כאבים, נוגד חימצון, נוגד סרטן.

כתבות נוספות

טרפנים נוספים

כלי נגישות