מנוע החיפוש המקיף לקנאביס בישראל
פילטר

בטא פינן – β-pinene

הוא אחד משני האיזומרים של פינן

בטא-פינן (β-pinene) הוא אחד משני האיזומרים של פינן, יחד עם אחיו אלפא-פינן (α-pinene). בטא פינן ידוע בעיקר בזכות הארומה של עץ ואורן. זוהי אחת התרכובות העיקריות המופצות על ידי עצי חורש.

פינן הוא אחד הטרפנים הנפוצים ביותר בעולם הצומח ומיוצר בכמויות משמעותיות על ידי בזיליקום, ארז, אורן ועצי מחט, שמיר, אקליפטוס, תפוזים, פטרוזיליה, רוזמרין ומאות צמחים אחרים, כולל קנאביס.

מכיוון שגם בטא וגם אלפא פינן חולקים את אותם מקורות צמחיים, הם גם חולקים איכויות ומאפיינים טיפוליים דומים. המבדיל העיקרי בין שני הטרפנים הללו הוא הריח שלהם. בעוד ש- α-pinene מפיץ ניחוח רענן ואדמתי שלא ניתן לטעות בו (אורן ורוזמרין), ל- β-pinene איכות ארומטית רעננה, עצית וחריפה (שמיר, פטרוזיליה, בזיליקום או כשות).

בטא פינן משמש בדרך כלל בבשמים, שמנים אתרים, כתוסף טעם וגם כחומר משמר.

אלפא פינן ובטא פינן יחד הם כנראה התרכובות מפורסמות ביותר בקהילה המדעית בשל יכולתם להגביר עוררות נפשית, למקד ולשפר תפקודים קוגניטיביים כלליים. הם נחקרו גם סביב יכולתם להרחיב סימפונות, לקל על כאבים, ולמנוע אפילפסיה וסרטן. הפינן מוכר היטב כנוגד דלקת, נוגד דיכאון, מחטא ונוגד חמצון.

β-pinene קיים במגוון רחב של צמחי קנאביס דומיננטיים בסאטיבה כמו ג'ק הרר, Dutch Treat, רומולן, בלו דרים, סוויט סקאנק, או ג'י קוש, באבה קוש, ChemDawg, LA Confidential, God Bud, Mango Haze, Haze Berry, Royal Jack ו- Trainwreck.

כתבות נוספות

טרפנים נוספים

כלי נגישות