מנוע החיפוש המקיף לקנאביס בישראל

טרפנים

יש משהו בארומה של קנאביס שמרגיע את הנפש והגוף. בין אם זה הטעם הפירותי המתוק של זן  Trainwreck  או ריח הבואש שמתפרץ מתפרחת גרוסה של סאוור דיזל. טרפנים הם הגורם לניחוח הייחודי של פרחי הקנאביס – הנשק הסודי והמרכיב המסתורי של צמח הפלא.

מהם טרפנים של קנאביס? 

טרפנים (Terpenes) הם שמנים ארומטיים המעניקים לזני הקנאביס את הטעמים הייחודיים כמו הדרים, פירות יער, נענע ואורן, המופרשים מאותן בלוטות המייצרות קנבינואידים כמו THC ו- CBD.

בדיוק כמו צמחים ופרחים אחרים בעלי ריח חזק, הטרפנים בקנאביס משמשים למטרות הסתגלות: לדחות טורפים ולפתות מאביקים. ישנם גורמים רבים המשפיעים על התפתחות הטרפנים בצמח, אלה כוללים אקלים, גיל והתבגרות, דשנים, סוג אדמה ואפילו הזמן במהלך היום.

בצמח הקנאביס זוהו מעל 100 טרפנים (Terpenes) שונים, וכל זן מכיל סוג והרכב ייחודי של טרפנים. במילים אחרות, זן כמו Cheese והצאצאים שלו ככל הנראה יהיו בעלי ריח דומיננטי המזכיר גבינה, וצאצאי בלוברי בדרך כלל יירשו את ריח פירות היער שלו.

טרפנים עשויים גם למלא תפקיד מפתח בהבחנה בין ההשפעות של זני קנאביס שונים – כאשר הם מערערים את האמונות הסטנדרטיות בנוגע לתכונות של זני אינדיקה לעומת זני סאטיבה. עם זאת, יש צורך במחקרים נוספים כדי להבין כיצד ובאיזו מידה.

טרפנים מסוימים עשויים לעודד הרפיה והפגת מתחים, בעוד שאחרים עשויים לגרום למיקוד וחדות חושים. מירצן למשל, נמצא בזני קנאביס מרגיעים רבים כמו Blue Dream ו- Granddaddy Purple. טרפינולן נמצא בדרך כלל בזנים מרוממים כמו ג'ק הרר ו- Ghost Train Haze.

פרופיל ההשפעה של כל טרפן נתון עשוי להשתנות בנוכחות תרכובות אחרות בזכות תופעה המכונה אפקט הפמליה. יש צורך במחקר נוסף כדי להבין את השפעתו של כל טרפן כאשר משתמשים בו בהרמוניה עם אחרים.

ההבדלים בין הטרפנים עשויים להיות קטנים מאד, אך הם יכולים להוסיף עומק רב לאמנות הטיפוח והידע סביב הקנאביס. הם עשויים גם להוסיף ערך טיפולי לקנאביס, לפי איכויות המרפא הייחודיות של כל אחד.

מעבדות רבות המנתחות צמחי קנאביס בודקות כיום גם את תכולת הטרפנים של הצמח כדי לקבל מושג טוב יותר לגבי ההשפעות של כל זן. עם אינספור שילובים אפשריים והשפעות סינרגטיות, הטרפנים בהחלט יפתחו תחומים מדעיים ורפואיים חדשים למחקר בנושא הקנאביס.

כתבות נוספות

דפדף לפי מוצרים

כלי נגישות